W najnowszym Komunikacie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie z 25 marca 2020 r. czytamy m.in. o dyspensie Biskupa Rzeszowskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane od dnia 28 marca 2020 r. aż do odwołania (aktualnie obowiązuje dyspensa z 13 marca br.). Poniżej prezentujemy treść komunikatu:

KOMUNIKAT KURII DIECEZJALNEJ W RZESZOWIE

W zaistniałej sytuacji kolejnych obostrzeń przepisów dokonywanych przez władze państwowe Kuria Diecezjalna w Rzeszowie przekazuje następujące decyzje i wytyczne Biskupa Rzeszowskiego:

1. Biskup Rzeszowski udziela dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i inne święta nakazane wszystkim diecezjanom oraz wiernym przebywającym na terytorium Diecezji Rzeszowskiej. Dyspensa jest ważna od dnia 28 marca 2020 r. aż do odwołania.

2. Wierni są proszeni, aby dostosowali się do zarządzeń władz państwowych.

3. Kościoły mają pozostać otwarte dla wiernych.

4. Księża mają obowiązek być gotowi do udzielenia posługi sakramentalnej wobec wszystkich wiernych, którzy o nią proszą.

5. Należy odwołać nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odprawiane publicznie w kościołach. Wierni są proszeni, aby odprawiali te nabożeństwa indywidualnie lub w rodzinach, bądź też uczestniczyli w nich przez środki społecznego przekazu.

6. Obrzędy pogrzebu należy ograniczyć do Stacji na cmentarzu. Mszę Świętą pogrzebową należy odprawić tylko z udziałem najbliższej rodziny.

7. Należy odwołać zwyczajowe wizyty u chorych z okazji pierwszego piątku lub pierwszej soboty miesiąca. Duszpasterze mają obowiązek udać się z posługą sakramentalną do chorego na wezwanie. Przy udzielaniu posługi należy przestrzegać ściśle wszystkich zasad higieny.

8. Pozostałe wcześniejsze wytyczne Biskupa Rzeszowskiego pozostają bez zmian.

9. Nowe wytyczne dotyczące sprawowania liturgii Wielkiego Tygodnia zostaną przekazane w najbliższym czasie.

Ks. Piotr Steczkowski

Kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie