Pójdźcie sami na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco— (Mk 6,31)

Rozpoczęły się wakacje, a wraz z nimi czas odpoczynku, oderwania się do codziennych obowiązków. W dzisiejszym zabieganym i zapracowanym świecie często brakuje nam czasu na chwilę wytchnienia, a przecież to sam Chrystus zachęcał do odpoczynku Apostołów, mówiąc: „Pójdźcie sami na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco” (Mk 6,31). Zachęca ich zatem do pozostawienia na jakiś czas pracy i obowiązków, do oddalenia się od zgiełku i gwaru, do wyciszenia i kontemplacji. Jezus reaguje na zwykłe ludzkie potrzeby swoich uczniów, widzi ich zmęczenie i sam proponuje właściwe rozwiązanie. Słowa te kieruje także do nas. Wypoczynek pomaga często zrozumieć siebie i innych, daje możliwość zastanowienia się nad swoim życiem, właściwie przeżyty niesie radość, pozwala zregenerować siły i z nowym zapałem powrócić do zwykłych obowiązków.

 

Wszystkim, którzy przeżywają swój czas odpoczynku – zwłaszcza dzieciom i młodzieży – życzymy udanych, zdrowych i bezpiecznych wakacji przeżywanych z Bogiem; wytchnienia od codzienności, radości płynącej z każdej chwili dnia i nabrania sił do spełnienia nowych obowiązków.

Wasi Duszpasterze